Switche przemysłowe

Szybkie sieci bezprzewodowe w standardzie IEEE 802.11n

Sieci bezprzewodowe coraz częściej zastępują standardowe rozwiązania komunikacyjne. Nie tylko pozwalają na tworzenie infrastruktury w miejscach trudno dostępnych, ale przede wszystkim umożliwiają szybką i łatwą instalacje w dowolnym miejscu, bez konieczności tworzenia drogich i często czasochłonnych instalacji kablowych. Coraz niższe koszty urządzeń oraz darmowe pasmo transmisji sprawiają że komunikacja bezprzewodowa staje się dzisiaj idealnym rozwiązaniem. Dzięki zaawansowanej technologii szyfrującej oraz dużej szybkości transmisji, w paśmie 802.11n może ona z powodzeniem zastępować tradycyjne sieci kablowe.

IEEE 802.11n to najnowszy standard sieci bezprzewodowej WiFi umożliwiający pracę w darmowym paśmie 2.4GHz lub 5GHz, z prędkością transmisji sięgającą do 600Mb/s. Aby zwiększyć przepustowość powyżej 150Mb/s zastosowano w nim technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output) wykorzystującą kilka anten do nadawania i odbioru sygnału. Standardowo stosowane są tu zestawienia 2x2 czyli dwa źródła oraz dwa odbiorniki danych. Dodatkowo urządzenia zgodne z 802.11n mogą używać wiele kanałów transmisji do tworzenia jednego połączenia, co znacznie zwiększa wydajność przesyłanych sygnałów. Szkielet sieci bezprzewodowej W przypadku rozwiązań przemysłowych jest jeszcze niewiele producentów zajmujących się tą technologią. Do jednego z nich możemy zaliczyć firmę Advantech, tajwańskiego lidera automatyki przemysłowej. W skład jej oferty wchodzą bezprzewodowe Access Pointy EKI-6311GN oraz EKI-6331AN, kompatybilne ze standardami IEEE 802.11 b/g/n oraz IEEE 802.11 a/n. Zgodnie z nimi umożliwiają one transmisję w paśmie 2.4GHz/5GHz z prędkością do 150Mbps/300Mbps. Urządzenia te zostały przystosowane do pracy w trzech trybach: Access Point jako punkt dostępowy sieci przewodowej do sieci WLAN, Client Bridge jako pomost pomiędzy oddalonymi punktami oraz Wireless Repeater jako połączenie funkcjonalności dwóch poprzednich. W celu poniesienia bezpieczeństwa transmisji danych zaimplementowano w nich mechanizm szyfrowania WEP(64 lub 128 bit), WPA/WPA2(WiFi Protected Access 2) oraz usługi zdalnego autoryzowania użytkowników zgodnie z IEEE 802.1x. Autoryzacja przeprowadzana jest przy pomocy serwerów RADIUS. Gwarantuje to uwierzytelnienie jednokierunkowe (klienta) lub dwukierunkowe klienta i serwera. Punkty dostępowe wyposażono również w protokół IGMP Snooping, który efektywnie eliminuje zatory i zwiększa sprawność łączy tworząc grupy multicastowe. Niezawodność poprawia także Spanning Tree Protocol (STP), który ustala redundantne połączenie w sieci, blokuje je i uaktywniana w przypadku wystąpieniu błędów na głównym połączeniu. W czasie konfiguracji można również zablokować rozgłaszanie identyfikatora sieciowego SSID oraz włączenie filtracji MAC adresów. W przypadku EKI-6331AN funkcja 2x2 MIMO zapewnia niezawodność transmisji poprzez zastosowanie technologii wieloantenowej, zarówno po stronie nadawczej jak i odbiorczej. Konfiguracja oraz zarządzanie pracą odbywa się w przystępny sposób z poziomu przeglądarki internetowej lub telnetu.

Seria wyposażona została w wodoszczelną obudowę zgodną z IP55. Gwarantuje to stabilną pracę przy aplikacjach zewnętrznych w temperaturze od -20 do 70°C. Wraz ze sprzętem dostarczany jest zasilacz 100-240VAC oraz adapter PoE umożliwiający zasilanie w technologii Power over Ethernet. W zestawie z EKI-6311GN znajduje się antena na złączu typu N lub SMA o wzmocnieniu 8dBi, oraz klamry do montażu naściennego lub na maszcie. EKI-6331AN posiada już wbudowaną dwupolaryzacyjną antenę kierunkową z zyskiem 16 dBi. W tym przypadku dostępne są również dwa złącza typu Reverse SMA dla anten zewnętrznych.

EKI-63xx to nowoczesne konstrukcje, które zapewniają bezawaryjną pracę w trudnych warunkach przemysłowych. Bogaty zbiór funkcji szyfrujących gwarantuje im bezpieczeństwo przy transmisji danych, a niewygórowana cena rozszerza ich obszar zastosowań również o rozwiązania komercyjne. Dzięki standardom MIMO i 802.11n urządzenia te, w porównaniu ze starszymi technologiami 802.11a/b/g, pozwalają na uzyskanie większej niezawodności oraz prędkości transmisji danych.


Elmark Automatyka S.A.