Switche przemysłowe

Przemysłowe serwery portów szeregowych RS-232/422/485

Komunikacja szeregowa zajmowała dotychczas dominującą pozycję w rozwiązaniach przemysłowych. Niemniej coraz prężniej rozwijająca się technologia sieci Ethernet stała się obecnie jednym z podstawowych środków transportu informacji. Dzięki rozbudowanej architekturze pozwala na pewną i szybką transmisję danych na dowolne odległości, praktycznie bez limitu liczby urządzeń funkcjonujących w jej obrębie. Dlatego, aby umożliwić adaptację starszych urządzeń z transmisją szeregową, na rynek wprowadzono serwery portów szeregowych, które umożliwiają połączenie interfejsu RS-232/422/485 z siecią Ethernet.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku Advantech wprowadził serię serwerów dostosowanych do pracy w warunkach przemysłowych. W skład oferty wchodzą zarówno moduły do komunikacji bezprzewodowej (1 lub 2 porty RS-232/422/485 - EKI-1351/1352), jak i ze standardowym okablowaniem typu skrętka (1, 2, 4, 8 lub 16 portów RS-232/422/485 - EKI-1521/1522/1524/1528/1526). Moduły mają wbudowane 2 niezależne gniazda Ethernet 10/100 Mbit/s, co gwarantuje redundancję i niezawodność pracy w przypadku nagłego zerwania połączenia na jednej z linii.
Serwery portów szeregowych Aby poszerzyć funkcjonalność, serwery EKI wyposażono w standardy TCP/IP, zarówno Client jak i Server. W trybie Server użytkownik może utworzyć połączenie z portem szeregowym bez instalacji driverów, a jedynie przez podanie adresu IP i numeru portu TCP. Możliwe jest także utworzenie połączenia Peer-to-Peer, czyli między dwoma urządzeniami EKI, bez udziału komputera centralnego. Dodatkowo możliwe jest nawiązanie do 4 jednoczesnych połączeń różnych hostów z każdym z portów szeregowych. Jest to o tyle korzystne, że w tradycyjnych systemach operacyjnych – takich jak Windows – porty RS mogą się komunikować tylko z jedną aplikacją w danej chwili. W trybie Client połączenie inicjowane jest ze strony portu szeregowego, który łączy się z określonym hostem TCP. W puli adresów można zdefiniować do 16 hostów, do których przesłane zostaną pakiety przychodzące z danego portu RS. Serwery mogą pracować także w trybie Virtual COM pozwalającym na tworzenie wirtualnych portów szeregowych. Odpowiedni driver emuluje tu dodatkowe porty COM (w systemie operacyjnym Windows) o funkcjonalności standardowego portu RS. Instalacja odbywa się za pomocą dostarczonego narzędzia konfiguracyjnego, w którym należy podać jeden z dwóch adresów IP serwera. Ponadto serwery wykonują dwa typy operacji związanych z wielodostępem. Tryb Broadcast pozwala na przesyłanie danych z portu szeregowego do wszystkich użytkowników dołączonych do tego portu. Funkcja Polling mode zapewnia transmisję tylko w obrębie danej sieci, w której informacje będą przesyłane wyłącznie między odpowiednio wcześniej zdefiniowanymi punktami. W trybie tym serwer zapamięta host, z którego nadchodzą dane, a odpowiedź z portu szeregowego wyśle tylko w kierunku tego hosta. Serwery EKI przystosowane zostały do pracy w temperaturze od 0 °C do 60 °C oraz w podwyższonej wilgotności od 5 % do 95 %. Redundantne zasilanie od 12 V DC do 48 V DC, w wypadku awarii umożliwia automatyczne przełączenie do równorzędnego źródła. Wbudowane wyjście przekaźnikowe oraz diody LED informują o zaistniałym zaniku napięcia. Metalowa obudowa o stopniu ochrony IP30 umożliwia montaż panelowy bądź na standardowej szynie DIN

Rozwój sieci Ethernet sprawił, że serwery portów szeregowych mają dzisiaj rozległy zakres zastosowań. Zapewniają łączność nadal działających urządzeń wyposażonych w interfejs szeregowy z użytkownikami nowszych technologii ethernetowych. Serwery Advantech wyposażone zostały w bogaty zestaw funkcji typu Client i Server. Umożliwiają współdzieloną transmisję danych do wielu oddalonych od siebie punktów bez konieczności zmiany istniejącego sprzętu czy okablowania. Wersje do sieci bezprzewodowej mogą efektywnie wspierać komunikację w miejscach trudno dostępnych.


Elmark Automatyka Sp. z o.o.